» Przepisy » Kuchnie narodowe » Arabska » Sumak

Sumak


1 5 5
2021-06-11
0
Porcje:
Kuchnia arabska
Sumak

Czy wiesz, co to jest sumak? Pod tą tajemniczą nazwą kryje się przyprawa bardzo popularna na Bliskim Wschodzie i na Kaukazie. Poznaj przyprawę sumak, dowiedz się jaki ma smak i do czego jej używać :)

Co to jest sumak?


Sumak to przyprawa. Pozyskiwana jest sumaka garbarskiego, który jest symbolem dobrego życia. Jest to krzew rosnący w klimacie śródziemnomorskim. Sumak garbarski uprawia się w krajach śródziemnomorskich i na Bliskim Wschodzie. Krzewy sumaku garbarskiego osiągają wysokość około 3 metrów. Sumak garbarski kwitnie w czerwcu i lipcu. Kwiaty mają zielonożółtą barwę. Z kwiatów powstają owoce. To małe, owłosione kulki w brązowoczerwonym lub bordowym kolorze. Mają cienką skórkę, a w środku znajduje się twarda pestka. Kiedy owoce sumaka garbarskiego dojrzeją, są zbierane i suszone, a następnie rozdrabniane na ziarnisty, lekko wilgotny i kleisty proszek. W ten sposób powstaje przyprawa sumak.

Sumak jest jedną z podstawowych przypraw używanych w kuchni libańskiej, tureckiej czy arabskiej. Przyprawa sumak nadaje przyjemnego kwaśnego posmaku. Sumak znajdziesz w libańskiej mieszance przypraw zwanej za'atar. W Iranie sumak jest jednym z siedmiu składników, które powinny się znaleźć na perskim noworocznym stole, ponieważ zapewnia pomyślność. W Polsce odpowiednikiem sumaku jest sok z cytryny, w Indiach używa się tamaryndowca, a w Japonii soku z yuzu.

Jaki smak ma sumak?


Przyprawa sumak ma purpurowy kolor. Smak sumaku można określić jako kwaśny, cierpko-owocowy i jednocześnie orzeźwiający. Przyprawa sumak może przypominać w smaku startą skórkę z cytryny ze szczyptą soli.

Przyprawa sumak - właściwości lecznicze


O dobroczynnym wpływie na zdrowie sumaku przekonali się już mieszkańcy starożytnego Rzymu. Z owoców sumaka garbarskiego uzyskiwano sok, który zakwaszał, nadawał pięknego koloru i podkręcał smak potraw. Sok z sumaku ceniono nie tylko za walory smakowe, ale i właściwości lecznicze. Herbatka z sokiem z sumaku pobudzała laktację, łagodziła bóle gardła i pomagała w problemach z układem pokarmowym.

Przyprawa sumak jest bogata w potas, magnez, wapń oraz witaminę A i C. W sumaku jest też sporo kwasów omega-3. W sumaku znajdziesz przeciwutleniacze, które zwalczają wolne rodniki. Sumak wykazuje działanie przeciwzapalne i antybakteryjnie. Sumak wykorzystywany jest do leczenia infekcji. Pomaga zwalczyć gorączkę i złagodzić objawy przeziębienia. Przyprawa sumak pomaga także w bólach i stanach zapalnych mięśni po wymagających ćwiczeniach fizycznych. Sumak jest skuteczny w leczeniu problemów układu pokarmowego i trawiennego. Przyprawa jest pomocna w bólach brzucha, niestrawnościach, nudnościach i biegunkach. Sumak zapewnia prawidłową pracę wątroby, przyspiesza przemianę materii i usuwa toksyny. Sumakiem mogą doprawiać dania osoby chorujące na cukrzycę. Sumak pomaga utrzymać prawidłowy poziom cukru i cholesterolu.

Przyprawa sumak - do czego?


Sumak to uniwersalna przyprawa, która sprawdzi się w wielu różnych daniach. Zobacz, do jakich potraw możesz używać sumaku.

Sumaku używaj do:
  • nacierania różnych rodzajów mięsa
  • nacierania ryb przeznaczonych do pieczonych i grillowanych
  • podkreślenia smaku gulaszy mięsnych
  • szaszłyków z mięsa
  • grillowanych warzyw
  • aromatyzowania owoców morza
  • kebabu
  • gotowania ryżu
  • sałatek
  • jajek
  • deserów ze świeżych owoców

Przyprawa sumak - jak używać?


Przyprawa sumak podkreśla smak różnych dań. Pamiętaj, że sumak to słona przyprawa. Jeżeli używasz sumaku, zminimalizuj dodatek soli lub zupełnie z niej zrezygnuj. Przygotowując danie przyprawione sumakiem, użyj 1/2 łyżeczki tej przyprawy na 1 pierś kurczaka.

Przyprawa sumak - cena


Przyprawę sumak możesz kupić w prawie każdym sklepie spożywczym. Większość znanych producentów przypraw ma w swojej ofercie sumak. Koszt opakowania ważącego około 20 g to 4 zł. W sklepach internetowych możesz kupić sumak sprowadzany z innych krajów i pakowany próżniowo. Taki sumak to wydatek od 12 do 20 zł.

Przyprawa sumak - jak przechowywać?


Sumak to przyprawa, która dość szybko wietrzeje i traci swój piękny kolor i intensywny smak. Zawartość torebki z sumakiem zaraz po otwarciu warto przesypać do szczelnie zamykanego pojemnika lub zakręcanego słoiczka. Pojemniki należy przechowywać w ciemnym miejscu. Dzięki temu sumak zachowa swoje właściwości nawet kilka miesięcy.

Przyprawa sumak - przepisy


Dzięki dodatkowi przyprawy sumak potrawy stają się lekko kwaskowate i cierpkie. Sumak można stosować zamiennie z solą i sokiem z cytryny. Warto wiedzieć, że smak i aromat przyprawy sumak szybko się ulatnia. Do dań na ciepło dodawaj go pod koniec gotowania. Jeżeli chcesz, aby Twoje danie miało czerwoną barwę, dodaj sumak wcześniej lub zrób z niego marynatę do mięsa lub ryb, dodając do niego trochę oliwy z oliwek. Sumak dodany do gotującego się ryżu nada mu pięknego czerwonego koloru. Stworzysz pyszny sos, mieszając jogurt naturalny z oliwą z oliwek i sumakiem. Świetnie smakuje soczewica czy ciecierzyca doprawiona sumakiem. Sumak neutralizuje ostry zapach i smak cebuli, dlatego dobrze doprawiać nim sałatki z tym warzywem. Sumak podkreśli smak dań z bakłażanem w roli głównej. Sumak możesz też łączyć z innymi przyprawami, tworząc niepowtarzalne kompozycje. Sumak dobrze komponuje się z czosnkiem, kuminem, tymiankiem, kolendrą, natką pietruszki oraz miętą.

Sumak to przyprawa, którą warto sprawdzić. Sumak podkreśli smak różnych dań od tych z mięsem, przez warzywa, po desery i świeże owoce. Sumakiem można doprawiać potrawy wegetariańskie i wegańskie. Nawet tradycyjne dania jak pieczony kurczak zyskają zupełnie nowy smak. Przekonaj się sama i zrób danie doprawione sumakiem :)


Składniki na sumak

przyprawa sumak

Przygotowanie dania sumak

...

Sumaku używaj do:

  • nacierania różnych rodzajów mięsa, ryb i warzyw przeznaczonych do pieczenia i grillowania
  • doprawiania kebabu, gulaszy i szaszłyków mięsnych
  • owoców morza
  • gotowania ryżu
  • sałatek
  • jajek
  • deserów ze świeżych owoców


Opracowanie tekstu: Anna Szulc-Górska

Autopromocja marki własnej MniamMniam.pl

Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.